Historie klubu

 

Prapočátky vzniku klubu sahají až do roku 1993. Po pěti letech hry v tělocvičně základní školy jsme se rozhodli začít s aktivní soutěží. Hlavním důvodem byl vynikající úspěch mladších žáků na mistrovství republiky v Praze. Skončili na třetím místě a tak jsme hledali způsob jak umožnit klukům pokračovat ve florbalu i po ukončení školní docházky.

 

Klub jako občanské sdružení vznikl v červenci 1998. Ihned po založení klubu podáváme přihlášku na florbalovou unii o účast v 5. lize. V srpnu 1998 se účastníme kvalifikace o 4. ligu. Podařilo se nám postoupit a tak sbíráme první zkušenosti s aktivní soutěží. Cílem pro sezónu 98/99 bylo udržení 4. ligy a hlavně sehrání týmu. Ohlédneme-li se nazpět tak se dá říct, že se nám podařilo tento cíl splnit. Skončili jsme na 9. místě z 12-ti mužstev. Zvlášť poslední turnaj byl pro nás velkým úspěchem. Podařilo se nám porazit 4:3 mužstvo Jokers Ostrava, které mělo ambice na postup do třetí ligy a nakonec skončilo na 2. místě. Po vzniku Jihomoravské florbalové unie (stejně tak jako i dalších regionálních unií) došlo ke zrušení 4. a 5. ligy. Namísto toho vznikly dva regionální přebory.

V sezóně 99/00 hrajeme tedy nejvyšší Jihomoravskou soutěž – Jihomoravský přebor I. Na konci sezóny končíme na dobrém 4. místě, v následujícím ročníku si o jedno místo pohoršujeme a končíme pátí.

 

Díky velké fluktuaci hráčů je velmi těžké udržovat stabilní výkony, ale i přes tyto obtíže (hlavně vždy v první polovině sezony) se snažíme o aktivní a kvalitní florbal, což se nám do jisté míry daří. Samozřejmě stále vázne součinnost obrany a útoku a také větší kreativita hry v útoku. To je zapříčeněno zejména nevyhovujícími tréninkovými podmínkami v malé tělocvičně.

 

V sezoně 2001-02 se nám daří zatím největší úspěch, kdy i po náročném play-off končíme na třetím místě. Toto umístění nám jistou shodou okolností zajišťuje postup do 3.celostátní ligy. V této soutěži jsme, co se týká herního projevu, příliš nezklamali. Až do poloviny soutěže jsme bodovali v padesáti procentech zápasů a udržovali se v polovině tabulky. Pak přišli dva turnaje, kde jsme díky marodce i ztrátám koncentrace v koncích zápasů nebodovali a propadli se tak na konec tabulky. Předposlední turnaj v Ostravě byl pro nás hodně smolný a rozhodl o našem sestupu, od kterého nás dělil pouhý bod.

 

Před novou sezonou 2003-04 jsme se rozhodli založit mužský B tým. Důvodem byly dvě skutečnosti. Skupinka starších žáků přešla do juniorského věku, ale bohužel jich nebylo takové množství, aby byl umožněn vznik týmu juniorů. Druhým důvodem byl zájem ze strany dalších hráčů v Dubňanech “zahrát si” florbal.

 

Nejdůležitějším mezníkem pro florbal v Dubňanech se beze sporu stala dostavba sportovní haly, která má florbalové rozměry i mantinely. Teprve od nynější sezony tak můžeme trénovat hru v pěti. Rovněž se těšíme, že naše domácí zápasy konečně odehrajeme v domácím prostředí. Doufám, že tato skutečnost bude mít vliv jak na zkvalitnění naší hry, tak i na rozvoj florbalu v celém našem regionu.

 

Aktualizace před sezónou 2004/2005:

 

Dubňanské florbalisty čeká nová sezóna, a nutno poznamenat, že o poznání náročnější než ta právě skončená. Celý klub se rozšíří o dva mládežnické týmy, což přinese ještě více práce a úsilí v organizačním i ekonomickém zvládnutí celé nadcházející sezony.

Úspěšně proběhlo plánované sloučení s juniorským týmem Očov Hodonín, od něhož jsme získali licenci pro druhou juniorskou ligu. V juniorském týmu se můžete kromě hodonínských hráčů těšit také na domácí odchovance. V této sezóně je naším úkolem především stabilizace kádru s následným začleňováním mladých nadějných hráčů do mužských družstev. Perspektivní hráčský kádr by měl být základem pro naši atraktivní hru, takže se určitě máte na co těšit.

Další novinkou jsou mladší žáci. Ti doposud pouze trénovali bez možnosti konfrontace s ostatními celky. Vedení oddílu proto rozhodlo pro letošní sezónu přihlásit kluky do organizované soutěže. Tuto kategorii budou trénovat zkušení trenéři, proto věříme, že se postupně vytvoří široká základna mladých talentů, kteří budou Dubňany reprezentovat stejně jako jejich starší kolegové.

Zbylé tři týmy zůstavají nezměněny – starší žáci, mužský A-tým i B-tým. Vzhledem k posílení o hodonínské juniory mají oba mužské týmy za úkol hrát na špici svých soutěží a zkusit se porvat o postupové příčky. Prioritou je opětovné navrácení A-týmu do 3. celostátní ligy. Snahou bude, aby se co nejvíce turnajů pořádalo v Dubňanech a tak věříme, že stejně jako loni přijdete v hojném počtu fandit svému týmu a stanete se skutečným sedmým hráčem.

 

Aktualizace před sezónou 2008/2009:

 

Hlavní změnou je jednoznačně fůze 3 oddílů – F.A.T.R. Dubňany, Sokol Hodonín, Očov Hodonín. Tyto kluby budou v análech ČFbU od příští sezóny vystupovat pod jedním společným názvem SFK SLOVÁCKO. Z názvu mužstva původní jméno nezmizí – například družstvo mužů se bude jmenovat SFK SLOVÁCKO F.A.T.R. DUBŇANY, družstvo mladších žáků SFK SLOVÁCKO ŠSK OČOV HODONÍN apod. Ostatní věci zůstávají pro jednotlivé kluby zachovány, tzn. že jako právní subjekt existuje F.A.T.R. dále beze změny – bude dále žádat svým jménem o dotace, dále si bude zajišťovat členské příspěvky od svých členů, dále bude vést finanční agendu atd. Zásadní příčinou sloučení je tedy fakt, že všichni hráči budou mít v registračním průkazu uvedený název oddílu SFK SLOVÁCKO. Nebudou tedy už řešeny žádné vzájemné přestupy a hostování. Tohle byl hlavní důvod, proč se představitelé jednotlivých oddílů na společné fůzi domluvili. Předsedou SFK SLOVÁCKO byl zvolen René Falta.

V našem klubu dochází ještě k další významné změně. Od příští sezóny mužstvo mužů nepovede jako trenér už zmiňovaný nový prezident Slovácka René Falta. Postu kouče mužů se ujímá Lukáš Fuchsík. Změny nastávají i na postu vedoucích, Áčko bude dělat Jan Harca a Béčko Jirka Zemský. Petr Měchura s Jendou Maňákem přechází trénovat dorost, čímž se bohužel rozpadá naše letos úspěšné mužstvo starších žáků. Pavel Blaha startuje jako trenér elévy.

 

Aktualizace před sezonou 2014/2015:

V minulých sezónách došlo k významným změnám. V první řadě muži A po odchodu několika hráčů po sezoně 2009/2010 končí na sestupových příčkách nejvyšší jihomoravské soutěže sestupují. Vlastním rozhodnutím padají o 2 soutěže níže. 2 sezony po sobě vyhrávají nejnižší soutěž, ale nepostupují, až třetí sezonu se vedení rozhoduje pro postup do vyšší soutěže Jihomoravská liga (5. nejvyšší soutěž). V této soutěži končí na pěkném 4.místě. B-tým se rozpadl pro nízký počet hráčů. Mládež se rozšířila postupně od elévů přes mladší žáky ke starším žákům. Do příští sezony sezóny budou přihlášeni muži, starší žáci, elévci. Předsedou klubu je i nadále Jan Maňák. Stále funguje spojení klubů z Hodonína a Dubňan SFK Slovácko, kde dochází ke spolupráci mezi mládežnickými celky. Změnil se předseda, odešel po dlouhých letech fungování René Falta a na jeho místo nastoupil Jiří Wagner, za FATR vystupuje místopředseda Pavel Blaha.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

„Snažme se žít tak, aby naší smrti litoval i majitel pohřební služby.“ Mark Twain